Zpět do Archívu aktualit

Firmy, které platí DPH, pozor: Účet obchodního partnera není na webu?

Po 1. dubnu se může snadno přihodit, že stát bude chtít po podnikatelích a firmách, aby zaplatili DPH za svého obchodního partnera. Firma bude tzv. ručit za daň, pokud fakturu zaplatí na účet, který nebude nahlášen finančnímu úřadu. Plátci DPH musí oznámit všechny své účty do konce února.

Všichni plátci DPH musí do konce února nahlásit finančním úřadům všechny své bankovní účty a vybrat, které budou zveřejněny na internetu ve zvláštním rejstříku.

Pokud tak neučiní, daňová správa 1. dubna zveřejní v registru ty účty, u kterých ví, že je plátce používá. V praxi to bude znamenat hlavně ten účet, který uvedli při registraci.

„Velké firmy a významní plátci DPH jsou na to připraveni. Problém může nastat u menších plátců DPH,“ uvedl Martin Diviš, expert společnosti PwC na DPH.

 

Povinnost nahlásit bankovní účty nařizuje novela zákona o DPH, která platí od začátku ledna. Má pomoci v boji proti daňovým únikům, zejména při obchodech s pohonnými hmotami. V Evropě se nejedná o nijak neobvyklé opatření, platí ve většině států EU.

Zvýší to ale administrativu všech podnikatelů a firem. A přinese několik problémů.

Pokud totiž např. dodavatel na faktuře uvede účet, který nebude mít ve své evidenci finanční úřad, firma, která na tento účet zaplatí, bude ručit za to, že dodavatel ze zaplacené částky odvede DPH.
Pro danou firmu tak problémy nastávají až v případě, že dodavatel daň nezaplatí, protože pak to bude muset udělat společnost, která fakturu platila. DPH tak de facto odvede podruhé, protože už v první faktuře je DPH zahrnuta.
 

Ručení i při platbě na zahraniční účet

Pokud zaplatí na  bankovní účet nenahlášený finančnímu úřadu, ale dodavatel daň normálně odvede, žádný problém nenastává, i když firma formálně za daň ručí.

„Každý plátce DPH uváděl svůj bankovní účet při registraci. Pro některé firmy to může být dvacet let zpátky. Toto číslo finanční úřad zveřejní, ale může se u některých stát, že se jedná už o neexistující účet. Takže je možné, že některé firmy nebudou moci zaplatit své závazky, aniž by začaly ručit za DPH,“ uvedl Lukáš Eisenwort z poradenské firmy NSG Morison s tím, že sice každý má povinnost nahlásit změny svému finančnímu úřadu, ale mnohdy se tak neděje.

Další moment, kdy firma ručí za DPH, nastává u plateb na zahraniční bankovní účet. „A to i když bude mezi zveřejněnými účty,“ upozornil Diviš.

Seznam pro exekutory

Ručení za daň se lze vyhnout, je-li odvedena rovnou státu a ne dodavateli, který ji následně platí. Oba se na tom však musí dohodnout. Navíc to s sebou nese další administrativní zátěž, protože je potřeba upravovat v účetním softwaru například výši pohledávek/závazků nebo účet DPH.

„Většina programů má totiž automaticky nastaveno, že všechny faktury padají do přiznání k DPH, takže by firma musela z něj manuálně vyhazovat ty faktury, ze kterých už DPH odvedl obchodní partner,“ uvedl Diviš.

Firma si může vybrat, které účty finanční úřad zveřejní. „Pro ty, kteří mohou mít problémy v rámci konkurenční boje, kdy se občas posílají exekuce, doporučuji zveřejnit jen inkasní účet a z něj pak finanční prostředky přesunout na nezveřejněný účet,“ dodal Eisenwort s tím, že seznam bankovních účtů může být skvělou pomůckou pro exekutory.
 
Zdroj: IHned.cz

SOMMER ACCOUNTING s.r.o. – nadstandardní certifikované služby - mzdy, personalistika, účetnictví, daně, audity, účetní poradenství, mzdové a personální poradenství - vše pro váš firemní růst.

Reference

Crocodille

Crocodille

V letech 2000 až 2016 jsme v oblasti zpracování mzdové agendy zpracovávali mzdy pro pracovníky různých významných podniků.

Rychlý kontakt

Pevná linka+420 326 214 000
+420 326 214 001
Fax+420 326 214 009
Tvorba webových stránek WEBOLUTION.cz

SOMMER ACCOUNTING, s.r.o., Mladá Boleslav     ©2013 - 2016  Všechna práva vyhrazena.